2013 Kosrae 'Rockhopper Trail Run'

November 11, 2013

Preliminary (unofficial) results, posted 11/11/13, 9:28 AM

Place    Time     Pace     Bib#           Name/City            Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     42:07   7:08.4     62  Matt Rott                       0  M            1    M     1
    2     45:00   7:37.6     20  Krystal Peterson, Kwajalein    33  F            1    F     1
    3     45:04   7:38.3     21  Brent Peterson, Kwajalein      34  M            2    M     2
    4     45:48   7:45.9     25  Jay Lord, Kwajalein            32  M            3    M     3
    5     46:21   7:51.4      9  Ben Bartyzel, Kwajalein        58  M            4    M     4
    6     47:18   8:01.1     48  Adam Thompson, Kosrae          30  M            5    M     5
    7     50:24   8:32.6     26  Lindsey Vail, Kwajalein        31  F            2    F     2
    8     52:59   8:58.9     27  Adam Vail, Kwajalein           35  M            6    M     6
    9     53:12   9:01.0      7  Stephanie Trimble, Kwajalein   46  F            3    F     3
   10     53:12   9:01.0      6  Ted Trimble, Kwajalein         51  M            7    M     7
   11     54:56   9:18.8     14  Kaylee West, Kwajalein         24  F            4    F     4
   12     55:38   9:25.9     12  Scott Shanahan, McDonough, GA  40  M            8    M     8
   13     58:24   9:53.9     66  Paul Hogger                     0  M            9    M     9
   14   1:00:57  10:20.0     32  Kenji Doi, Nagasaki, Japan     66  M           10    M    10
   15   1:02:13  10:32.8     19  Dawn Gray, Kwajalein           45  F            5    F     5
   16   1:03:16  10:43.4      3  Miguel Sanchez, Lelu           27  M           11    M    11
   17   1:03:16  10:43.4      4  Brandi Sanchez, Lelu           28  F            6    F     6
   18   1:07:02  11:21.8      2  Emily Gibson, Lelu             35  F            7    F     7
   19   1:07:36  11:27.6     45  Kozue Niimi, Aichi, Japan      27  F            8    F     8
   20   1:07:42  11:28.6     22  Curtis Watada, Arlington, VA   48  M           12    M    12
   21   1:09:40  11:48.5      8  Sarah Stepchew, Kwajalein      52  F            9    F     9
   22   1:15:31  12:48.0     23  Sonya Robinson, Kwajalein      56  F           10    F    10
   23   1:15:31  12:48.0     24  Allan Robinson, Kwajalein      56  M           13    M    13
   24   1:16:10  12:54.7     10  Linn Ezell, Kwajalein          63  F           11    F    11
   25   1:22:28  13:58.8     40  Liz Leiserson, Lelu            26  F           12    F    12
   26   1:22:44  14:01.4     59  Kenye Timothy                   0  F           13    F    13
   27   1:22:50  14:02.5     11  Kevin Strasbaugh, Kosrae       27  M           14    M    14
   28   1:23:04  14:04.8     15  Kim Morris, Kwajalein          52  F           14    F    14
   29   1:24:00  14:14.3     52  Kathy Miller, Kosrae            0  F           15    F    15
   30   1:30:35  15:21.2     30  Myles Sylvester, Kwajalein      9  M           15    M    15
   31   1:30:36  15:21.4     28  Ronald Sylvester, Kwajalein    46  M           16    M    16
   32   1:33:28  15:50.6     54  Je Hamada George                0  M           17    M    17
   33   1:33:35  15:51.7     55  Tarry Sue George                0  F           16    F    16
   34   1:33:44  15:53.2     60  Kenye Aliksa                    0  F           17    F    17
   35   1:34:38  16:02.5     67  April Turner                    0  F           18    F    18
   36   1:34:48  16:04.1     65  Lisa Hogger                     0  F           19    F    19
   37   1:34:50  16:04.6      5  Danielle Doucet, Tofol         28  F           20    F    20
   38   1:39:08  16:48.1     33  Kazuko Doi, Nagasaki, Japan    59  F           21    F    21
   39   1:39:09  16:48.3     58  Esther Arulong                  0  F           22    F    22
   40   1:40:54  17:06.3     37  Mary Anton, Malem               0  F           23    F    23
   41   1:41:05  17:08.0     49  Kenye Ismael, Utwe              0  F           24    F    24
   42   1:41:28  17:11.9     35  Katherine Fasolino, Kosrae      0  F           25    F    25
   43   1:42:45  17:25.1     57  JT Jack                         0  M           18    M    18
   44   1:42:51  17:26.0     63  Beth Josay                      0  F           26    F    26
   45   1:43:57  17:37.1     41  Ayumi Kikuchi, Miyagi, Japan   25  F           27    F    27
   46   1:43:57  17:37.1     42  Takako Sakane, Kyoto, Japan    59  F           28    F    28
   47   1:45:26  17:52.2     50  Rebecca Weilbacher, Kosrae      0  F           29    F    29
   48   1:45:27  17:52.4     61  Denita Eram                     0  F           30    F    30
   49   1:46:31  18:03.2     31  Kaya Sylvester, Kwajalein      12  F           31    F    31
   50   1:46:31  18:03.2     29  Christina Sylvester, Kwajalein 42  F           32    F    32
   51   1:49:53  18:37.5     17  David Gray, Kwajalein          43  M           19    M    19
   52   1:49:57  18:38.3     18  Hunter Gray, Kwajalein         10  M           20    M    20
   53   1:50:25  18:43.0     47  Edward Nvision, Kosrae          0  M           21    M    21
   54   1:50:36  18:44.8     56  Ruthann Jack                    0  F           33    F    33
   55   1:50:37  18:44.9     43  Masayo Koya, Nara, Japan       43  F           34    F    34
   56   1:50:37  18:44.9     46  Sian Nvision, Kosrae           42  F           35    F    35
   57   1:50:38  18:45.1     44  Asami Morishima, Mie, Japan    64  M           22    M    22
   58   1:53:56  19:18.6     53  Sinarlyn George                 0  F           36    F    36
   59   1:53:56  19:18.6     36  Julie Anton, Tafunsak           0  F           37    F    37
   60   2:05:00  21:11.2     34  Jo Weilbacher, Lelu             0  F           38    F    38

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     42:07   7:08.4     62  Matt Rott                       0
    2     45:04   7:38.3     21  Brent Peterson, Kwajalein      34
    3     45:48   7:45.9     25  Jay Lord, Kwajalein            32
    4     46:21   7:51.4      9  Ben Bartyzel, Kwajalein        58
    5     47:18   8:01.1     48  Adam Thompson, Kosrae          30
    6     52:59   8:58.9     27  Adam Vail, Kwajalein           35
    7     53:12   9:01.0      6  Ted Trimble, Kwajalein         51
    8     55:38   9:25.9     12  Scott Shanahan, McDonough, GA  40
    9     58:24   9:53.9     66  Paul Hogger                     0
   10   1:00:57  10:20.0     32  Kenji Doi, Nagasaki, Japan     66
   11   1:03:16  10:43.4      3  Miguel Sanchez, Lelu           27
   12   1:07:42  11:28.6     22  Curtis Watada, Arlington, VA   48
   13   1:15:31  12:48.0     24  Allan Robinson, Kwajalein      56
   14   1:22:50  14:02.5     11  Kevin Strasbaugh, Kosrae       27
   15   1:30:35  15:21.2     30  Myles Sylvester, Kwajalein      9
   16   1:30:36  15:21.4     28  Ronald Sylvester, Kwajalein    46
   17   1:33:28  15:50.6     54  Je Hamada George                0
   18   1:42:45  17:25.1     57  JT Jack                         0
   19   1:49:53  18:37.5     17  David Gray, Kwajalein          43
   20   1:49:57  18:38.3     18  Hunter Gray, Kwajalein         10
   21   1:50:25  18:43.0     47  Edward Nvision, Kosrae          0
   22   1:50:38  18:45.1     44  Asami Morishima, Mie, Japan    64

Female

Place    Time     Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     45:00   7:37.6     20  Krystal Peterson, Kwajalein    33
    2     50:24   8:32.6     26  Lindsey Vail, Kwajalein        31
    3     53:12   9:01.0      7  Stephanie Trimble, Kwajalein   46
    4     54:56   9:18.8     14  Kaylee West, Kwajalein         24
    5   1:02:13  10:32.8     19  Dawn Gray, Kwajalein           45
    6   1:03:16  10:43.4      4  Brandi Sanchez, Lelu           28
    7   1:07:02  11:21.8      2  Emily Gibson, Lelu             35
    8   1:07:36  11:27.6     45  Kozue Niimi, Aichi, Japan      27
    9   1:09:40  11:48.5      8  Sarah Stepchew, Kwajalein      52
   10   1:15:31  12:48.0     23  Sonya Robinson, Kwajalein      56
   11   1:16:10  12:54.7     10  Linn Ezell, Kwajalein          63
   12   1:22:28  13:58.8     40  Liz Leiserson, Lelu            26
   13   1:22:44  14:01.4     59  Kenye Timothy                   0
   14   1:23:04  14:04.8     15  Kim Morris, Kwajalein          52
   15   1:24:00  14:14.3     52  Kathy Miller, Kosrae            0
   16   1:33:35  15:51.7     55  Tarry Sue George                0
   17   1:33:44  15:53.2     60  Kenye Aliksa                    0
   18   1:34:38  16:02.5     67  April Turner                    0
   19   1:34:48  16:04.1     65  Lisa Hogger                     0
   20   1:34:50  16:04.6      5  Danielle Doucet, Tofol         28
   21   1:39:08  16:48.1     33  Kazuko Doi, Nagasaki, Japan    59
   22   1:39:09  16:48.3     58  Esther Arulong                  0
   23   1:40:54  17:06.3     37  Mary Anton, Malem               0
   24   1:41:05  17:08.0     49  Kenye Ismael, Utwe              0
   25   1:41:28  17:11.9     35  Katherine Fasolino, Kosrae      0
   26   1:42:51  17:26.0     63  Beth Josay                      0
   27   1:43:57  17:37.1     41  Ayumi Kikuchi, Miyagi, Japan   25
   28   1:43:57  17:37.1     42  Takako Sakane, Kyoto, Japan    59
   29   1:45:26  17:52.2     50  Rebecca Weilbacher, Kosrae      0
   30   1:45:27  17:52.4     61  Denita Eram                     0
   31   1:46:31  18:03.2     31  Kaya Sylvester, Kwajalein      12
   32   1:46:31  18:03.2     29  Christina Sylvester, Kwajalein 42
   33   1:50:36  18:44.8     56  Ruthann Jack                    0
   34   1:50:37  18:44.9     43  Masayo Koya, Nara, Japan       43
   35   1:50:37  18:44.9     46  Sian Nvision, Kosrae           42
   36   1:53:56  19:18.6     53  Sinarlyn George                 0
   37   1:53:56  19:18.6     36  Julie Anton, Tafunsak           0
   38   2:05:00  21:11.2     34  Jo Weilbacher, Lelu             0

Division: M

Place    Time     Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     42:07   7:08.4     62  Matt Rott                       0
    2     45:04   7:38.3     21  Brent Peterson, Kwajalein      34
    3     45:48   7:45.9     25  Jay Lord, Kwajalein            32
    4     46:21   7:51.4      9  Ben Bartyzel, Kwajalein        58
    5     47:18   8:01.1     48  Adam Thompson, Kosrae          30
    6     52:59   8:58.9     27  Adam Vail, Kwajalein           35
    7     53:12   9:01.0      6  Ted Trimble, Kwajalein         51
    8     55:38   9:25.9     12  Scott Shanahan, McDonough, GA  40
    9     58:24   9:53.9     66  Paul Hogger                     0
   10   1:00:57  10:20.0     32  Kenji Doi, Nagasaki, Japan     66
   11   1:03:16  10:43.4      3  Miguel Sanchez, Lelu           27
   12   1:07:42  11:28.6     22  Curtis Watada, Arlington, VA   48
   13   1:15:31  12:48.0     24  Allan Robinson, Kwajalein      56
   14   1:22:50  14:02.5     11  Kevin Strasbaugh, Kosrae       27
   15   1:30:35  15:21.2     30  Myles Sylvester, Kwajalein      9
   16   1:30:36  15:21.4     28  Ronald Sylvester, Kwajalein    46
   17   1:33:28  15:50.6     54  Je Hamada George                0
   18   1:42:45  17:25.1     57  JT Jack                         0
   19   1:49:53  18:37.5     17  David Gray, Kwajalein          43
   20   1:49:57  18:38.3     18  Hunter Gray, Kwajalein         10
   21   1:50:25  18:43.0     47  Edward Nvision, Kosrae          0
   22   1:50:38  18:45.1     44  Asami Morishima, Mie, Japan    64

Division: F

Place    Time     Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     45:00   7:37.6     20  Krystal Peterson, Kwajalein    33
    2     50:24   8:32.6     26  Lindsey Vail, Kwajalein        31
    3     53:12   9:01.0      7  Stephanie Trimble, Kwajalein   46
    4     54:56   9:18.8     14  Kaylee West, Kwajalein         24
    5   1:02:13  10:32.8     19  Dawn Gray, Kwajalein           45
    6   1:03:16  10:43.4      4  Brandi Sanchez, Lelu           28
    7   1:07:02  11:21.8      2  Emily Gibson, Lelu             35
    8   1:07:36  11:27.6     45  Kozue Niimi, Aichi, Japan      27
    9   1:09:40  11:48.5      8  Sarah Stepchew, Kwajalein      52
   10   1:15:31  12:48.0     23  Sonya Robinson, Kwajalein      56
   11   1:16:10  12:54.7     10  Linn Ezell, Kwajalein          63
   12   1:22:28  13:58.8     40  Liz Leiserson, Lelu            26
   13   1:22:44  14:01.4     59  Kenye Timothy                   0
   14   1:23:04  14:04.8     15  Kim Morris, Kwajalein          52
   15   1:24:00  14:14.3     52  Kathy Miller, Kosrae            0
   16   1:33:35  15:51.7     55  Tarry Sue George                0
   17   1:33:44  15:53.2     60  Kenye Aliksa                    0
   18   1:34:38  16:02.5     67  April Turner                    0
   19   1:34:48  16:04.1     65  Lisa Hogger                     0
   20   1:34:50  16:04.6      5  Danielle Doucet, Tofol         28
   21   1:39:08  16:48.1     33  Kazuko Doi, Nagasaki, Japan    59
   22   1:39:09  16:48.3     58  Esther Arulong                  0
   23   1:40:54  17:06.3     37  Mary Anton, Malem               0
   24   1:41:05  17:08.0     49  Kenye Ismael, Utwe              0
   25   1:41:28  17:11.9     35  Katherine Fasolino, Kosrae      0
   26   1:42:51  17:26.0     63  Beth Josay                      0
   27   1:43:57  17:37.1     41  Ayumi Kikuchi, Miyagi, Japan   25
   28   1:43:57  17:37.1     42  Takako Sakane, Kyoto, Japan    59
   29   1:45:26  17:52.2     50  Rebecca Weilbacher, Kosrae      0
   30   1:45:27  17:52.4     61  Denita Eram                     0
   31   1:46:31  18:03.2     31  Kaya Sylvester, Kwajalein      12
   32   1:46:31  18:03.2     29  Christina Sylvester, Kwajalein 42
   33   1:50:36  18:44.8     56  Ruthann Jack                    0
   34   1:50:37  18:44.9     43  Masayo Koya, Nara, Japan       43
   35   1:50:37  18:44.9     46  Sian Nvision, Kosrae           42
   36   1:53:56  19:18.6     53  Sinarlyn George                 0
   37   1:53:56  19:18.6     36  Julie Anton, Tafunsak           0
   38   2:05:00  21:11.2     34  Jo Weilbacher, Lelu             0

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software